Installation  Cables

Low Voltage Cables 

Medium Voltage Cables

Enerji Kabloları

Enerji kabloları, günümüzde insan hayatının hemen hemen her alanında kullanılır. Enerji kabloları, elektrik enerjilerinin ve de diğer elektronik sinyallerin taşınmasında kullanılan malzemelerdir.

Enerji kabloları çok çeşitli yapılarda işlev görmektedir. Bu kabloların yapıldıkları malzemeler de, direkt olarak; taşıdığı enerjinin tam olarak iletilmesinde etkilidir. Günümüzde en çok kullanılan enerji kablosu, bakırdan yapılan enerji kablolarıdır.

Kötü malzemelerden yapılan enerji kabloları, enerjiyi tam olarak iletmediği gibi; enerjide, ciddi kayıplara neden olmaktadır. Bu yüzden, enerji kablolarının kaliteli ve güvenilir olması; oldukça önem taşımaktadır. Yerel kablo şebekeleri ve bina tesisatlarında, enerji iletimi için; enerji kabloları kullanılmaktadır.

Çoğunlukla bakır iletkenli olarak imal edilen kablolar, genellikle müşterilerin taleplerine göre bazı standartlar çerçevesinde üretilebilmektedir. Günümüzde çok farklı tipte kullanılan enerji kabloları bulunur. En çok kullanılan enerji kablolarını, bazı başlıklar altında gruplandırabiliriz.

 İletken Tiplerine Göre Enerji Kabloları

Enerji kabloları, farklı maddelerden yapılarak; çok daha iyi iletime ve daha ucuz maliyetlerin sağlanmasına çalışılmaktadır. Günümüzde diğer iletkenlere göre enerjiyi, nispeten daha iyi ileten madde bakırdır.Ayrıca bakır, tüm diğer iyi iletkenlerden çok daha ucuzdur. Bu sebeple, enerji kablolarının çok büyük bir çoğunluğu, bakırdan üretilmektedir.

Bakır İletkenli Enerji Kablolarının Özellikleri

Bakır maddesi, içerisinde bulunan moleküllerin diğer iletkenlere nazaran; daha sıkı olmasıyla işlev görmektedir. Ayrıca, diğer iletkenlere göre; daha yumuşak olması da iyi bir enerji kablosu olmasına neden olmaktadır.

Günümüzde neredeyse, elektrik direklerinden evdeki elektrik hatlarına kadar; pek çok yerde bakır iletkenli kablolar kullanılmaktadır.

Alüminyum İletkenli Enerji Kablolarının Özellikleri

Bazı alanlarda voltajın az olması ve de ısınmanın engellenmesi için, alüminyum iletkenli enerji kabloları kullanılır. Fakat alüminyum iletkenli kablolar, bakır iletkenli kablolara göre daha az dayanıklı olduğundan; daha az tercih edilmektedir.

Az dayanıklı olsa da, alüminyum iletkenli enerji kabloları; bakır iletkenlerden, çok daha maliyetsiz olmaktadır. Bu nedenle de, kısa süreli enerji transferleri için; alüminyum iletkenli enerji kabloları daha iyi olabilmektedir.

 Yalıtkanlık Özelliklerine Göre Elektrik Kabloları

Enerji kabloları, iletken tiplerine göre farklı gruplarda incelendiği gibi; yalıtkan tiplerine göre de, ayrıca incelenmektedir. Kullanılan enerji kabloları kullanılan alanlara göre; çok değişik yalıtkanlık özellikleri gerektirebilir. Özellikle de, ıslak ve nemli bölgelerde kullanılacak enerji kabloları için; kesinlikle yalıtım çok daha üstün olmalıdır.

Yalıtım özelliklerine göre, enerji kabloları da; farklı çeşitlerde ve farklı özelliklerdedir.

 Termoplastik Yalıtkanlı Enerji Kablolarının Özellikleri

Bu kablo türleri, çok yüksek sıcaklıklara dayanabilecek plastiklerden yapılmıştır. Bu nedenle de; enerji kablosu içerisinden geçen yüksek enerji, iletkeni belli derecelere kadar ısıtır. Fakat yalıtkan malzeme ise, bu sıcaklığa rahat bir şekilde dayanmaktadır.

 Termoset Yalıtkanlı Enerji Kabloları

Bu türdeki kablolar da, yine yüksek sıcaklıklara oldukça dayanıklı olan enerji kablolarıdır. Genellikle de, sıcaklığın davranışına göre çalışan bu kablolar; diğer kablolara göre, biraz daha maliyetli türlerdendir.

 HFFR Yalıtkanlı Enerji Kabloları

Bu kablo türleri ise, yangına karşı çok daha dayanıklı özelikleri ile ön plana çıkmaktadır. Özellikle de oteller, okullar gibi toplu alanlarda; bu özellikteki enerji kabloları sıkça tercih edilmektedir. Belirli bir maliyeti olsa bile, bazı alanlar için kullanımı şart ve gereklidir.

HFFR yalıtkanlı kablo türleri, hiçbir şekilde çevreye zararlı değildir. Aynı zamanda, bu tür kablolar; çevreye zehirli gaz yaymazlar. Olası bir yangın esnasında, alevi iletmediği gibi; yoğun duman da çıkarmazlar.

Enerji kabloları, bu şekilde farklı alanlarda ve farklı çeşitlerde gruplandırılabilmektedir. Enerji kabloları, ayrıca müşteri taleplerine göre; istenilen tasarımlarda ve istenilen standartlarda da temin edilebilmektedir.

Menü