TTR Kablo Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

TTR Kablo Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

pvc kaplı ttr kablo

TTR kablo, dışı PVC ile kaplanmış olan ve içinde birbirine sarılmış birden fazla tel demet olan elektrik iletim kablolarına verilen addır. Bu kablolar bakır ve alüminyum ancak çoğunlukla bakır iletkenlerinden imal edilen bir kablo türüdür.

TTR kablolar, diğer kablo türleri gibi iki veya daha fazla cihazı birbirine bağlamak amacıyla kullanılırlar. Bu bağlantılarla cihazlar arasında güç ve enerji sinyallerinin aktarımı sağlanmış olur. Bunun yanında bu kabloları sayesinde elektrik şebekelerinden elektrikle çalışan malzemelere enerji akımı da sağlanabilir.

PVC nedir?

Polivinil klorür, çok tercih edilen ve kullanım alanı oldukça geniş olan plastik polimerdir. Katı ve esnek formda bulunmaktadır. Katı formu genellikle yapı sektöründe pencere, kapı profilleri için kullanıma uygundur. Esnek formdaki polivinil klorür, banka kartları gibi şişeler, kablo kaplamalarında da kullanılmaktadır. Geleneksel yapı malzemelerinin yerini neredeyse aldı desek yanlış olmaz.

Esnekliği, pratik kullanımının yanı sıra oldukça dayanıklı olan polivinil klorür yapı sektörünün vazgeçilmezi olmuştur ve en çok kullanılan maddelerden biridir.

Bakır Nedir?

Bakır, kahverengi ve kırmızı renkte bulunan bir metaldir. Oldukça yaygın kullanılmaktadır. Kullanılmadığı alan yok denecek kadar azdır. Elektriği en iyi ileten elementlerin başında gelmektedir. Soğuk formda şekillenmesi ve paslanmaması en büyük avantajlarıdır.
Bakırın yaygın olarak kullanıldığı alanlardan bahsedecek olursak eğer fiziksel ve kimyasal özellikleri sebebiyle çok önemli bir element olan bakır, kimya, ulaşım, yapı, enerji ve sanayi sektörlerinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Spesifik örneklerden bahsetmemiz gerekirse eğer tüketiciler tarafından en çok bilinen ADSL ve HDSL gibi kabloların yapımında da bakır tercih edilmektedir.

Elektrik Nedir?

ttr kablo

Elektrik, akımın elektronlar ile belirli bir yöne hareket etmesi sonucunda meydana gelen enerjidir. Oluşan enerjinin gündelik hayatımızda kullandığımız biçimi ise elektriktir. İnsan yaşamı için oldukça önemli olan elektriğe pek çok alanda ihtiyaç duyulur.

Elektrik Kablosu Nedir?

Elektrik Kablosu, dışı yalıtkan malzeme ile kaplı içinde metalik iletken teller bulunan, iki elektronik cihazı birbirine bağlayan ve elektriği iletme amacı taşıyan araçlardır. İletken olan ve enerjiyi aktaran parçalar alüminyum ve bakır olabilmektedir. İç kısımda kullanılan metalin türü işlemin amacına göre belirlenebilir. İletken iç kısım tek bir telden de oluşabilir örülmüş birçok telden de oluşabilir.

TTR Kablo Nedir?

TTR kablo, NAYF kablo grubuna ait elektriği iletmek amacı ile kullanılan ve pratik kullanımı sayesinde yaygın olarak tercih edilen bir kablo türüdür. İnce yapıda olan birçok bakır iletken telin bir araya gelmesinin ardından, yumuşak ve esnek PVC dolgu ile dış kaplaması yapılmaktadır. İçerisinde bulunan bakır teller sayesinde iletkenlik sağlanırken, PVC kılıf ile yalıtkanlık sağlanmıştır.

TTR Kablo Çeşitleri Nelerdir?

TTR kablo çeşitleri boyutlarına göre farklılık göstermektedir. İletken olan bakır tel sayısı arttıkça bu kabloların özellikleri ve kullanım alanları değişiklik göstermektedir. Bu kabloların çeşitlerini sıralayacak olursak;
2×0.50 mm TTR başta olmak üzere 2×0.75 mm TTR ve artan kablo sayısına bağlı olarak değişkenlik gösteren bir sınıflandırma mevcuttur.

TTR Kablo Özellikleri

· Esnek kaplaması sayesinde kullanımı pratik ve döşemesi oldukça kolaydır.
· Oldukça fazla damarının olması en büyük avantajıdır.
· Dış kaplama olarak PVC, iç malzeme olarak bakır kullanılmaktadır.
· En sık tercih edilen kablo türüdür.
· Islak ve nemli alanlarda da tercih edilmektedir.
· Uzatma kablolarında kullanımı oldukça yaygındır.
· Dış kılıf renginde ise beyaz ve siyah tercih edilmektedir.
· Maksimum işletme sıcaklığı ise 70 derecedir.
· Anma gerilimi U=1000 V’dur.

TTR Kablo Kullanım Alanları

· Mekanik zorlanmanın seyrek olduğu,
· Islak, nemli alanlar,
· Ev,
· Ofis,
· İnşaat,
· Şantiye,
· AVM
· Ek tesisatın gerektiği alanlarda kullanılmaktadır.

Bahsedilen kablo türü toprak altı kullanımına uygun bir kablo değildir. Uygun kullanım alanı tercihi ve doğru döşemeyle hayatımızın birçok noktasında kolaylık sağlayacaktır.

TTR Kablo Akım Taşıma Kapasitesi

Kablo kesiti ve kablo taşıma kapasitesi belirleyici özelliklerdendir. Taşıma kapasitesinin üzerinde akım geçtiği takdirde kablonun deforme olacağı durumlar yaşanmaktadır. Bu sebepten dolayı uygun akım ve taşıma kapasitesine sahip kablolar tercih edilmelidir.

Güvenli kullanım açısından uygun kabloyu tercih etmek oldukça önemlidir. FVA kablo güvencesiyle, TTR kabloları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Esnekliği ve dayanıklılığıyla hayatınızın her anında kolaylık sağlayacak bu kabloların akım taşıma kapasiteleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

ttr kablo akım tablosu

TTR Kablo Fiyatlandırma

Yırtılmalara karşı izole edilen ürünlerimiz, sizler için özenle üretilmektedir. Kablolar kullanıldığı alanların güvenliğini ve kalitesini arttırdığından en iyi kabloları sizlerle buluşturuyoruz. Bu kablolar boyutlarına, akım taşıma kapasitelerine göre fiyatlandırılmaktadır.

Kablo çeşitlerimizi görmek için buraya tıklayınız.

Menü